تبلیغات

خانه فرهنگ مردم شاهرود تاسیس شود

به گزارش ایرنا، سید علی اصغر شریعت زاده در همایش شب فرهنگ شاهرود، با اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در این خصوص افزود: تشکیل یک شورای فرهنگی، ایجاد مرکز اطلاع رسانی برای جذب و ارایه اطلاعات و ارتباط با رسانه ها، تدوین و انتشار مجموعه های گویش محلی و تشویق و ترغیب گویش وران و بانیان حفظ فرهنگ مردم از دیگر کارهایی است که می توان در این راستا انجام داد.
وی با تأکید بر ضرورت نوشتار گویش شاهرودی با استفاده از الفبای آوانگاری، تصریح کرد: امروزه در تمام جهان گویش های محلی را با الفبایی می نویسند که همه بتوانند از آن استفاده کنند.
این استاد مردم شناسی همچنین اعلام آمادگی کرد برای آموزش نوشتار الفبای آوارنگار به افرادی که دارای آثاری در زمینه فرهنگ و گویش شاهرودی هستند، ماهی یک بار به شاهرود سفر کند.
شریعت زاده همچنین با اشاره به پیشینه گویش شاهرودی ابراز داشت: شاهرود تنها محلی است که در آن زبان دری همچنان رواج داشته و واژه های پهلوی و اشکانی بسیاری دارد.
وی ادامه ادد: گویش شاهرودی بسیار قوی و غنی است و حتی قدرت واژه سازی دارد.
این پژوهشگر شاهرودی با بیان اینکه شاهرود همزمان دارای چهارگونه آب و هوایی است، تأکید کرد: این شرایط آب و هوایی مناسب موجب شده شهرستان شاهرود در تولید بیشتر محصولات کشاورزی پیشتاز باشد.
شریعت زاده همچنین بهترین راهکار حفظ گویش شاهرودی را استفاده بیشتر از ضرب المثل و ادبیات شفاهی این دیار دانست و افزود: ممکن است برای بسیاری از افراد صحبت با گویش شاهرودی سخت باشد اما به کار بردن ضرب المثل های شاهرودی برای همه امکان پذیر است.
وی اضافه کرد: ضرب المثل حاصل تجارب انسان ها و به معنای مجموعه حکایت ها است؛ ممکن است بسیاری از واژه ها از فرهنگ شاهرودی خارج شوند اما در ضرب المثل باقی می مانند.
7359/6167

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی