تبلیغات

شکوفایی فرهنگ و هنر سروآباد دستاورد دولت تدبیر و امید

سردار خالدی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، به عملکرد سه ساله دولت در حوزه فرهنگ و هنر شهرستان سروآباد اشاره کرد و افزود: در راستای سیاست ها و اهداف والای دولت خدمتگزار در استان کردستان و به ویژه در شهرستان فرهنگی و ادبی سروآباد و با حمایت مسئولین، مؤسسات فرهنگی و ادبی و همچنین همت و تلاش مردم این شهرستان برنامه های مهمی برگزار شده است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و اجرای برنامه های مهم فرهنگی، ادبی و هنری در شهرستان سروآباد در راستای حفظ و اعتلای فرهنگ اصیل این منطقه بوده است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد تصریح کرد: برگزاری همایش طلایه داران محراب و تجلیل و تقدیر از روحانیون برجسته شهرستان سروآباد با حضور استاندار محترم کردستان، معاون سیاسی امنیتی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران کل استانی در هفته مبارک وحدت از مهمترین برنامه های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد بود.
وی افزود: برای اولین بار برگزاری همایش تجلیل از مشاهیر منطقه اورامانات با عنوان 'تجلیل از چهره های ماندگار' که با حضور مهمانانی از داخل و خارج استان و همچنین حضور پرشور و استقبـال بی نظیـر مردم فرهنگی شهرستان روبرو بود، از دیگر برنامه های مهم و تاثیرگذار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان است.
او اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه ای به فرهنگ کهن و اصیل مناطق مختلف کشور دارد و در این راستا از برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در راستای حفظ فرهنگ و آداب کهن ملت استقبال کرده است.
خالدی افزود: فراهم کردن بستر و فضایی مناسب در سطح شهرستان برای شناسایی و معرفی چهره های برجسته و مفاخر در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی از دیگر اقدامات مهم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شهرستان بوده است.
وی تجلیل و قدردانی از مفاخر شهرستان به منظور ایجاد انگیزه برای تلاش بهتر و بیشتر آنان، آشنایی مردم منطقه به ویژه جوانان با مشاهیر و مفاخر شهرستان و استان و همچنین ایجاد انگیزه، ترغیب و الگوسازی برای جوانان را از مهمترین اقدامات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سروآباد در طول سه سال از عمر فعالیت دولت یازدهم است.
او گردآوری، ویرایش و چاپ دیوان اشعار ماموستا ملا 'وهاب آریان' و رونمایی از دیوان این شاعر برجسته معاصر شهرستان، برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر جوان اورامان مرحوم 'هیاس غریبی'، برگزاری همایش شمیم قرآنی، تکریم و تجلیل از 35 نفر از حافظان، قاریان و خادمان قرآن کریم و برگزاری جشنواره طراحی و نقاشی خیابانی کودک و نوجوان را از دیگر برنامه های مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سروآباد در طول سال گذشته عنوان کرد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد، ایجاد بستری مناسب برای شناخت، رشد و شکوفایی استعدادهای نهفته و برنامه ریزی برای آینده هنری کودکان و نوجوانان، پرورش خلاقیت ها و تبادل تجربه های هنری، ایجاد روحیه شور و نشاط در کودکان، نوجوانان و خانواده ها و تشویق کودکان و نوجوانان به منظور مشارکت در فعالیت های اجتماعی و اهمیت به هنر کودک و نوجوان را از دیگر فعالیت ها و اقدامات سه ساله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان عنوان کرد.
خالدی به تاریخچه شهرستان سروآباد نیز اشاره کرد و گفت: به جرات می توان گفت که سروآباد یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی ایران بوده است، شهر زیبا و دلنشین سروآباد که میان کوه کوسالان و کوه میانه واقع شده برگرفته از نام حاکم و فرمانروای این شهر در زمـان قدیم و قبل از اسلام است که واژه سروه یا به زبانی دیگر 'سوله' نام دختر فرمانروای شهر زریبار مریوان است، که به سروآباد یا 'سولاوا' مشهور می شود.
او اضافه کرد: مردمان این شهرستان دارای پیشینه فرهنگی، هنری و ادبی غنی بوده و همواره در دوره های مختلف مهد عالمان، عارفان، فرهیختگان، هنرمندان و شاعرانی بوده است که امروز آثار و دست نوشته های آنها در قالب دیوان اشعار تدوین و چاپ شده است.
وی ادامه داد: از جمله این بزرگان می توان به ماموستا ملا مصطفی بیسارانی، ماموستا سید محمد سلیمان مشهور به صیدی اورامی، ملاخضر رواری، ملاحسن دزلی، ملا وهاب آریان، ملا حامد بیسارانی متخلص به کاتب الاسرار و پیرشالیار اورامان اشاره کرد.
وی در پایان گفت: ویژه برنامه های تاریخی و فرهنگی شامل نوروزهای تاریخی که از قدیم الایام جزو رسومات مردم منطقه بوده است، مراسم عرفانی پیرشالیار که در دو مرحله اوّل بهمن ماه به مدت سه روز با عنوان عروسی پیرشالیار و مرحله دوم اردیبهشت ماه با عنوان کومسای برگزار می شود، نوروز تاریخی دیوزناو که اول اسفند ماه و نوروز تاریخی چشمیدر که پنج اسفند برگزار می شود، مراسم نیشت درویان اورامان که 15 مهرماه هرساله با حضور مهمانان، مسافران، گردشگران داخلی و خارجی و با مشارکت فعال مردم منطقه برگزار می شود، از مهمترین شاخصه های فرهنگی و ادبی شهرستان سروآباد است.
شهرستان سروآباد در 90 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7354/3033

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی