تبلیغات

احتمال تاثیر جریان آب استخر بر تعیین قهرمان شنای 50 متر

بررسی‌های متخصصان نشان داده‌است در مسابقات شنای 50 متر المپیک ریو شناگرانی که در لاین‌هایی با شماره بالاتر قرار داشته‌اند کارایی بهتری نسبت به شناگران در لاین‌هایی با شماره کمتر داشتند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، محققان احتمال می‌دهند که این مساله به دلیل جریان آب در استخرها باشد و جریان آب استخر ریو ممکن است بر زمان به ثبت رسیده توسط شناگران تاثیر گذاشته باشد. اطلاعات به دست آمده از بازی های ریو نشان می‌دهد که شناگران دریک سمت استخر به صورت ناعادلانه‌ای نسبت به شناگران در سمت دیگر  برتری داشته اند. محققان دانشگاه ایندیانا این مطلب را تایید کرده اند. البته در برگشت این تاثیر برعکس می‌شود و شناگرانی که در لاین‌هایی با شماره کمتر قرار دارند برتری خواهند داشت. با این وجود در مسابقه 50 متر که تنها یک بار طول استخر طی می‌شود این تاثیر می‌تواند ناعادلانه باشد.

بررسی ها نشان داده است که در شنای 50 متر مردان و زنان المپیک ریو تقریبا تمام کسانی که به فینال رسیده‌اند در لاین‌های 4 تا 8 شنا کرده‌اند و هرچند که شناگران در مراحل بالاتر در لاین های با شماره کمتر قرار گرفته اند کارایی پایین تری پیدا کرده‌اند. تنها آنتونی اروین یکی از مدال آوران المپیک توانسته از لاین هایی با شماره کم قهرمان شنای 50 متر شود.

محققان پیش ازاین در مسابقات قهرمانی جهان سال 2013 نیز با بررسی اطلاعات به این نتیجه رسیده بودند که شناگران یک نیمه استخر عملکرد بهتری در شنای 50 متر دارند. محققان تنها دلیلی که برای توجیه این مساله یافته اند، جریان آب است. آن‌ها امیدوارند که مهندسان استخرها راهی برای حل مسائله پیدا کنند.

فینا نیز اعلام کرده است که با یکی از سازمان‌های ساخت اتسخر های موقت المپیک صحبت کرده است و از آن‌ها نیز تایید گرفته است که هیچ جریان آبی در استخر مرکزی آبی ریو وجود نداشته، فینا همچنین اعلام کرده است که متخصصان بر پایه آنالیزهای ریاضی همچنین ادعایی کرده اند اما هیچ شواهد علمی برای اثبات این قضیه وجود ندارد.

سایت swim swam  نیز در آنالیزی به این نتیجه رسیده است که درشنای 400 متر، 800متر و 1500 متر نیز همین اتفاق می‌افتد و شناگران در لاین هایی با شماره بالاتر در رفت بهتر هستند و در برگشت درست عکس این مساله صادق است. البته در شنای 50 متر که کوتاه‌تر است و تنها یکبار طول استخر شنا می‌شود این قضیه محسوس‌تر است و بر نتیجه مسابقات تاثیر گذار بوده است.

انتهای پیام

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی