تبلیغات

قزوین میزبان چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران است

به گزارش ایرنا، اکبر اسکندرنژاد روز جمعه در نشست مطبوعاتی خود که در سالن باغستان برگزار شد، افزود: چهارمین دو سالانه خوشنویسی ایران با بزرگداشت اسطوره برجسته نستعلیق، خواجه اختیار معروف به منشی گنابادی برگزار می شود.
وی به اهمیت و سابقه هنر خوشنویسی در کشور اشاره و یادآور شد: برای پاسداشت این هنر فاخر، ضرورت دارد شورای فرهنگ عمومی روزی را به نام روز خوشنویسی در تقویم رسمی کشور ثبت کند.
وی هدف از برگزاری دوسالانه خوشنویسی را شناساندن و بهره مند شدن علاقه مندان به این هنر دانست و یادآور شد: برگزاری چهارمین دوسالانه به میزبانی پایتخت خوشنویسی ایران، از 6 تا 26 شهریور ماه در مجموعه تاریخی سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار می شود.
اسکندرنژاد، برگزاری دوسالانه خوشنویسی را از مهم ترین رخدادهای خوشنویسی در کشور دانست که برگزاری آن ارتقاء سطح کیفی هنرمندان خوشنویس را به دنبال دارد.
دبیر چهارمین دوسالانه خوشنویسی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم استاد ابوالحسن محصص مستشاری، افزود: قزوین در تمامی دوره ها دارای خوشنویسانی صاحب نام و چیره دست بوده و چنین پیشینه ای، این استان را به قطب و پایتخت خوشنویسی ایران تبدیل کرده است.
وی، همکاری انجمن خوشنویسی و پیشکسوتان این هنر اسلامی در امر برگزاری دوسالانه در قزوین را حائز اهمیت دانست و افزود: حضور اساتیدی به نام از جمله غلامحسین امیرخانی، عباس اخوین، یدالله کابلی خوانساری، محمد سلحشور، محمدحسین عطارچیان، مجتبی ملک زاده، علی اشرف صندوق آبادی، علی شیرازی، احمد عبدالرضایی، ایرج نعیمایی، صداقت جباری، احمد پیله چی و مجید ملانوروزی بر دقت داوری های این دوره افزوده است.
اسکندرنژاد اضافه کرد: چهارمین دوسالانه خوشنویسی در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار که در مجموع 668 اثر به این دبیرخانه ارسال و با حساب آثار نفیس هنرمندان پیشکسوت و شاخص، این تعداد به 432 اثر رسید که در نوع خود از لحاظ کمی و کیفی کم نظیر است.
وی افزود: از میان آثار رسیده به دبیرخانه، 247 اثر در بخش نستعلیق از سوی 178 هنرمند است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به راه یابی 115 اثر در بخش شکسته نستعلیق و 53 اثر در بخش نسخ و ثلث به چهارمین دوره دو سالانه خوشنویسی، تاکید کرد: در مجموع نیز آثار 68 هنرمند به مرحله پایانی راه یافته است.
اسکندرنژاد در پایان اضافه کرد: مراسم رسمی معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز و تجلیل از هنرمندان 26 شهریور ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.
در ادامه این مراسم رونمایی از پوستر چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران با حضور اساتید برجسته خوشنویسی کشور و استان برگزار شد.
7389/8054

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی