تبلیغات

شناسایی بقایای معماری از دوران عصر آهن 3 در ماسال

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجید کوهی اظهار کرد: فضاهای معماری این محوطه دارای اتاقهای مسکونی است که در این فصل کاوش به دلیل محدود بودن منطقه کاوش نمی توان ابعاد دقیق آن را اعلام کرد.
وی با بیان اینکه احتمالا اتاقها دارای ابعاد متغیر 3×3 و ... با دیوارهای جدا کننده هستند، گفت: در اطراف منطقه مسکونی بقایای دیوارهای دفاعی نیز دیده می شود که دارای عرض یک متر بوده و در برخی از جاها به 6 الی هشت متر نیز می رسد.
کوهی گفت: سنگهای زاویه دار کوهستانی، قلوه سنگهای گرد شده رودخانه ای و ملاط گل از جمله مصالح استفاده شده در این بناها هستند.
وی افزود: در بخش دیگری از منطقه بقایای گوردخمه های مربوط به دوران هخامنشی مشاهده و مورد کاوش قرار گرفت که در مجموع 28 گوردخمه یا استودان شناسایی شد.
این باستان شناس تصریح کرد: این گوردخمه ها در دهه های 30 و 40 مورد حفاری غیر مجاز قرار گرفته و آسیب جدی دیده است.
وی گفت: در کاوش گورستان مشخص شد که این تدفین ها روی توده صخره ای یک برجستگی طبیعی انجام شده است و بقایای اسکلت یک مادر و فرزند نیز شناسایی شد.
کوهی با اشاره به اینکه گورستان باستانی اسب ریسه ماسال تنها و اولین جایی در استان گیلان است که دارای گوردخمه یا استودان از نوع افقی و طاق باز است گفت: یافته های فرهنگی سفالی دیگری شامل فرمهای مختلف کاسه و کوزه و همچنین تعدادی آسیاب مفرغی به دست آمده است.
مجوز کاوش در گورستان باستانی اسب ریسه ماسال توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.
فراهنگ**3079**1027

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی