تبلیغات

روسیه 20 درصد قطب شمال را طلب کرد

به گزارش ایرنا، خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ارائه اسناد لازم از سوی این کشور به سازمان ملل در باره دلایل مالکیت مسکو بر محدوده درخواست شده قطب شمال خبر داد.
بنا به اعلام پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه، وی امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران گفت: کمیسیون مسئول این موضوع در سازمان ملل متشکل از هفت کارشناس زمین شناسی، ژئوفیزیک و هیدروگرافی اسناد ارائه شده برای مالکیت بر منطقه مورد درخواست شامل محدوده آبی از سرزمین اصلی روسیه تا قطب شمال را بررسی می کنند.
وی افزود: در اسناد ارائه شده، دلایل مالکیت روسیه بر فلات قاره خارج از محدوده 200 مایلی از سواحل در اقیانوس منجمد شمالی اعلام شده است.
زاخارووا همچنین گفت: سرگئی دونتسکی وزیر منابع طبیعی و زیست محیطی روسیه نیز مواضع مسکو را در مورد مالکیت بر محدوده دریایی قطبی در نشست کمیسیون سازمان ملل تشریح خواهد کرد.
بنا به اطلاعات موجود، روسیه از مدت ها پیش خواسته گسترش مرزهای فلات قاره خود را در قطب شمال مطرح می کند و پایه آن نیز به سال های پس از 1930 در دوران اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد که پژوهش های میدانی و عملیاتی در حوزه علمی و اکتشاف های زمین شناسی آغاز شد.
فلات قاره قطب شمال ذخایری غنی از منابع قابل توجه نفت، گاز و مواد معدنی دارد که براساس برخی یافته ها ارزش این منابع به 30 هزار میلیارد دلار می رسد.
در زمان حاضر نروژ، دانمارک، کانادا و آمریکا که خواسته روسیه را برای گسترش مرزهای فلات قاره قطب شمال این کشور بررسی می کنند، در خواست های خود را نیز در این زمینه به کارگروه سازمان ملل ارسال کرده اند.
از سوی دیگر، موسسه تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده (USGS) اعلام کرده است که بیش از 60 درصد تمام ذخایر نفت قطب در مناطقی قرار دارد که روسیه صاحب آن است یا ادعای مالکیت دارد.
به گزارش ایرنا، موسسه آمریکایی ذخایر نفت این منطقه یخی را حدود90 میلیارد بشکه یا 13درصد ذخایر شناسایی شده جهانی، گاز طبیعی قابل استخراج را بیش از 1600 تریلیون فوت مکعب معادل 30 درصد و مایعات گازی را هم بیش از 40 میلیارد بشکه برابر 20 درصد منابع مایعات گازی شناخته شده جهانی برآورد کرده است.
کشورهای حاشیه قطب شمال با تصمیم گیری و حکمیت هیات سازمان ملل در این باره موافقت کرده اند.
دانمارک، روسیه، نروژ، کانادا و آمریکا سال ۲۰۰۸ توافق کردند، اختلاف های مطرح در باره قطب شمال از طریق کنوانسیون قوانین دریاهای سازمان ملل حل شود و هر کشور نیز 10 سال وقت دارد، دیدگاه خود را برای تعمیم فلات قاره خود فراتر از ۲۰۰ مایل دریایی از مرزها تسلیم کند که کانادا سال ۲۰۱۳ این کار را کرد.
اروپام 391 ** 1516

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی