تبلیغات

شاخص در مسیر صعود /رشد 4.8 درصدی شاخص کل طی یک ماه

شاخص کل بورس تهران که در اولین ماه تابستانی رشد 2.6 درصدی را رقم زده بود، مرداد ماه نیز به مسیر رو به رشد خود ادامه داد و تا آخرین روز معاملاتی ماه جاری، 3572 واحد معادل 4.8درصد افزایش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران که در اولین ماه تابستانی رشد 2.6 درصدی را رقم زده بود، مرداد ماه نیز به مسیر رو به رشد خود ادامه داد. این شاخص که در آخرین روز معاملاتی تیرماه در ارتفاع 74 هزار و 514 واحدی قرار گرفته بود، تا آخرین روز معاملاتی ماه جاری (در مدت یک ماه)، 3572 واحد معادل 4.8 درصد افزایش پیدا کرد و با گذر از کانال‌های متعدد به کانال 78 هزار واحدی راه پیدا کرد. در انتهای معاملات آخرین روز معاملاتی این ماه نیز، در ارتفاع 78 هزار و 86 واحدی ایستاد.  

بر این اساس شاخص کل بورس تهران که از روزهای پایانی تیرماه به طور پیوسته در مسیر صعود قرار گرفته بود، در نیمه اول مرداد‌ماه نیز، به همین منوال عمل کرد و معاملات هر روز را با کارنامه‌ای سبز به پایان رساند. از این رو می‌توان گفت عمده رشد شاخص در مردادماه در نیمه اول این ماه اتفاق افتاده است. اما در نیمه‌دوم این ماه از رشد شاخص کاسته شد و بازار بیشتر روزهای متعادل را پشت سر گذاشت. بسیاری از کارشناسان این بازار در این زمینه معتقدند همان نمادها که باعث رشد شاخص شدند، مورد اصلاح قیمتی قرار گرفتند و مانع رشد بازار شدند. اگرچه در نیمه دوم ماه جاری، با تشدید عرضه‌ها در بازار، کمبود تقاضا در بازار نیز وجود داشت و این موضوع علتی برای افت شاخص در روزهای پایانی مردادماه بوده است. 

به هرحال در ماه جاری به‌رغمی که مجامع بعضی نمادهای بزرگ بانکی بلاتکلیف ماندند اما برخی از کارشناسان معتقدند که پایان مجامع شرکت‌های بورسی، بازگشایی نماد آنها و ارائه گزارش‌های سه‌ماهه آنها عاملی برای رشد شاخص در روزهای مردادماه بوده است. همچنین از عوامل دیگر که در رشد شاخص تاثیر مثبت گذاشتند می‌توان به رشد قیمت‌های جهانی برخی از فلزات، تغییر رئیس سازمان بورس اشاره کرد. به هرحال این عوامل زمینه رونق در بازار را مهیا کرده‌‌اند و انتظار می‌رود با این شرایط، زمینه ورود نقدینگی به بورس که معضل اصلی در این بازار است، فراهم شود. 

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی