تبلیغات

ششمین روز جشنواره موسیقی جوان برگزار شد

ششمین روز از برگزاری دهمین جشنواره موسیقی جوان در حالی با حضور هنرمندان بخش ساز عود و بخش آواز برگزار شد که هیات داوران این دو بخش همچنان از مشکل توجه به تکنیک و فقدان آموزش درست سخن گفتند.

ششمین روز از برگزاری دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حضور هنرمندان شرکت کننده بخش ساز عود و داوری محمد فیروزی، داریوش پیرنیاکان و سعید نایب‌محمدی روز شنبه ۱۳ شهریورماه در تالار رودکی تهران میزبان مخاطبان علاقه مند موسیقی ایرانی بود.

برای برگزیدگان جشنواره مستر کلاس رایگان برگزار می کنم

محمد فیروزی آهنگساز، نوازنده و عضو هیات داوران بخش عود درباره‌ کیفیت اجراهای این دوره از جشنواره گفت: امسال نسبت به پارسال تعداد کمتری شرکت کرده بودند و سطح اجراها هم تقریباً علاوه بر همان چند نفری که سال گذشته هم شرکت کرده بودند خوب بود. البته من انتظار داشتم نفرات بیشتری شرکت کنند چرا که در مرحله‌ اول هم تعداد کمی شرکت کرده بودند. به هر ترتیب سطح اجرا در رده‌ های سنی «ج» در حد رده‌ های «الف» و «ب» نبود اما می توان گفت غیر از تعدادی معدود از نوازندگان شهرستانی سطح کیفی نوازندگان تهرانی بهتر از دیگر هنرمندان بود.

فیروزی ادامه داد: هنرمندانی  که چه امسال و چه سال گذشته در رشته‌ عود شرکت کرده بودند اکثراً از شاگردان من بودند. من حاضرم اگر قرار باشد مسترکلاسی برای نفرات برگزیده برگزار شود، به صورت رایگان برای آموزش حضور داشته باشم. به هر صورت برگزاری چنین جشنواره‌ای در ایجاد انگیزه و استعدادیابی برای جوان‌ها نقش بسیار مؤثری دارد و به نظرم این بچه‌ها هر چه بیشتر موسیقی گوش کنند و فعال‌تر باشند نتیجه‌ بهتری از کارشان می‌گیرند.

سعید نایب‌محمدی عضو دیگر هیات داوران جشنواره هم درباره سطح نوازندگی شرکت‌کنندگان تهران با شهرستانها گفت: هنرجویانی هستند که از شهرستان برای فراگیری به تهران می‌آیند. درست است که مسیر رفت‌وآمد مشکلات خاص خودش را دارد اما نمی‌توان گفت که تفاوت محسوسی بین‌شان وجود داشت. من بر این باورم این جشنواره نقش تأثیرگذاری دارد، چرا که به هنرجویان انگیزه می‌دهد و فرصتی برای آنها فراهم می‌کند تا خود را به معرض نمایش بگذارند. هنرمند همیشه دنبال فرصتی است تا بتواند کارش را ارائه دهد. این عزیزان هم اکنون در مرحله‌ای هستند که می‌خواهند توانایی‌شان را محک بزنند و جشنواره‌ جوان شرایطی برایشان فراهم می‌کند تا همچون حال و هوای کنسرت روی صحنه ظاهر شده و درگیر اجرا شوند.

اما بخش دوم ششمین روز از برگزاری دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به بخش آواز اختصاص داشت که در این قسمت علی‌اصغر شاه زیدی، مظفر شفیعی، نصرالله ناصح‌پور و حمیدرضا نوربخش به داوری آثار شرکت کننده در رده های سنی مختلف پرداختند.

ضعف هایی که قابل برطرف شدن است

حمیدرضا نوربخش، خواننده و عضو هیات داوران جشنواره درباره سطح کیفی هنرمندان این دوره گفت: خوشبختانه مجموع آوازها نسبت به سال گذشته بهتر شده و می توان گفت آوازها در سطح نسبتا خوبی قرار داشتند، به هر حال این هنرمندان جوان برای کاری که روی صحنه انجام دادند زحمت کشیده و وقت گذاشتند. آنها در عین حال که صدای خوبی دارند از ضعف هایی هم دارا هستند که طبیعتا به دلیل فقدان مدرس و استاد خوب در شهرستان ها این موضوع طبیعی به نظر می رسد اما به هر حال باید پذیرفت که مشکل آموزش عمده ترین چالشی است که در این فضا با آن روبه رو هستیم.

این خوانده موسیقی ایرانی ادامه داد: من در جشنواره‌های مختلف هم اعلام کرده‌ام از کسانی که شایستگی و استعداد دارند باید حتماً حمایت کرد تا رشد کنند و یکی از اهداف جشنواره می‌تواند همین نکته باشد تا بتوانند مسیرشان را پیدا کنند. جشنواره موسیقی جوان هم  این امکان را مهیا می‌کند تا هنرجویانِ بااستعداد مشخص شوند. به نظرم بهتر است از نفرات برگزیده و کسانی که با فاصله‌ کمی از برگزیدگان انتخاب شده‌اند حمایت کرده و کلاس‌هایی جهت رفع اشکال برایشان برگزار کرد. بنده معتقدم  هنرمندانی که به مرحله‌ نهایی راه پیدا کرده‌اند از شایستگی نسبی‌ای برخوردارند، منتها ضعف‌هایی هم دارند که قابل برطرف‌شدن است که عمدتاً به دانش موسیقی و خلاء معلمِ خوب مربوط می‌شود اما همه‌ اینها حل‌شدنی است.

دبیر سی امین جشنواره موسیقی فجر تاکید کرد: به نظرم جشنواره نباید هنرمندان را رها کند. به عنوان نمونه یکی از شرکت‌کننده‌ها هر سال از شهر دزفول در این جشنواره شرکت می‌کند که هنرجوی بی‌استعدادی نیست منتها در آنجا با همان شرایط آواز کار می‌کند، در صورتی که می‌شود امکاناتی برای او فراهم کرد و مجابش کرد در کلاس‌هایی برای رفع اشکال شرکت کند تا در سال‌های بعد حضور بهتری داشته باشد. به هر صورت  امیدوارم این جشنواره استمرار داشته باشد و پربارتر از هر سال به حیات خود ادامه بدهد و بتواند برای نسل جوان راه‌گشا باشد.

مظفر شفیعی، خواننده و عضو دیگر هیات داوران جشنواره نیز درباره آوازهای رده‌های سنی مختلف گفت: جشنواره برای پیشبرد هنر جوانان خیلی خوب است و همین اجراهای امروز نشان‌دهنده‌ این امر است. من اجراهای سال‌های گذشته جشنواره را از نزدیک شاهد بودم. امسال هم در مرحله‌ نهایی هم جزو هیات داوران بودم و دیدم که این هنرمندان جوان به چه درجه ای از پیشرفت رسیده اند.

عضو هیات مدیره‌ کانون خوانندگان سنتی خانه‌ موسیقی در مورد مشکلات اجرای آوازخوان ها در جشنواره گفت: مشکل اصلی بچه‌ها بیشتر تکنیک خواندن و بیان شعر است که باید این دو مورد را بیشتر کار کنند. صداها همه خوب است اما فن بیان ندارند، صدایشان را می‌دزدند و تحریرهای بجایی هم ندارند. بنده وقتی با آقای نوربخش و بقیه‌ اساتید صحبت می‌کردیم فکر کردیم بد نیست مثل خیلی از جشنواره‌های دیگر مانند جشنواره «موقام آذربایجان»، معلمان آواز این شرکت‌کننده‌ها هم حضور داشته باشند تا آنها هم در جریان اشکالات شاگرد قرار بگیرند و از اساتید این فن راهنمایی بگیرند.

شفیعی در پایان در جواب این سؤال که آیا حاضر است در صورتی که مسترکلاسی برای نفرات برگزیده برگزار شود رایگان به آنها آموزش دهد؟ گفت: حتماً اگر ماهی یکبار برای این بچه‌ها مستر کلاس برگزار شود حاضرم شرکت کنم و آموزش بدهم و اشکالاتشان را مرتفع کنم. یکی از هنرجوها که با من صحبت می‌کرد می‌گفت ما در دزفول کسی را نداریم که البته اینها به نظر من بهانه است، چون من شاگردانی دارم که دو هفته یکبار از شهرستان‌هایی چون مشهد و همان دزفول می‌آیند. بنابراین می‌توانند با برنامه‌ریزی برای آموزش و پیشرفتشان وقت بگذارند.

هفتمین روز از جشنواره‌ دهم موسیقی جوان امروز ۱۴ شهریوماه در بخش تنبک و موسیقی محلی مازندران برگزار می‌شود.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی