تبلیغات

سرکلاژ سرویکس در بارداری، کی انجام می شود؟

هنگامی که دهانه رحم یک زن ضعیف باشد (گاهی اوقات گردن رحم بی کفایت نامیده می شود) می تواند منجر به زایمان زودرس گردد و کودک، نارس متولد شود.

هنگامی که دهانه رحم یک زن ضعیف باشد (گاهی اوقات گردن رحم بی کفایت نامیده می شود) می تواند منجر به زایمان زودرس گردد و کودک، نارس متولد شود. گاهی پزشک برای جلوگیری از زایمان زودرس عمل سرکلاژ سرویکس را توصیه می کند.

سرکلاژ سرویکس چیست؟
قبل از بارداری دهانه رحم بسته و سفت است اما در دوران بارداری به تدریج نرم و باز می شود. اگر دهانه رحم شما ضعیف باشد ممکن است زودتر از موعد باز شود و می تواند باعث از دست رفتن بارداری و یا زایمان زودرس شود. عمل سرکلاژ به معنای بخیه زدن دهانه رحم است معمولا در هفته 12 تا 14 بارداری انجام می شود. این عمل با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. سرکلاژ معمولا از طریق واژن صورت می گیرد. این عمل به روش های مختلف صورت می گیرد:

محل بخیه می تواند سراسر دهانه خارجی رحم باشد.

نوار ویژه ای را می توانند در اطراف گردنه رحم گره بزنند و محل را بخیه کنند.

یک برش کوچک در دهانه رحم داده می شود، نواری سراسر دهانه رحم دوخته و در محل برش جمع می شود.

سرکلاژ برای چه افرادی توصیه می شود؟
پزشک ممکن است عمل سرکلاژ را در موارد زیر توصیه نماید:

نارسایی دهانه رحم
شکل غیر طبیعی رحم یا صدمه دیدن دهانه رحم باعث سقط جنین در بارداری های گذشته شده است.

در سه ماهه دوم بارداری قبلی، سقط جنین رخ داده یا زایمان طبیعی با انقباضات کم یا حتی بدون انقباض داشته اید. در این حالت ممکن است دهانه رحم باز باقی مانده باشد و در بارداری بعدی مشکل ساز شود.

عوارض عمل سرکلاژ سرویکس
عفونت
خونریزی واژینال
پارگی دهانه رحم
پره ترم یا پارگی زودرس کیسه آب
زایمان زودرس

تنگی دایم یا بسته شدن دهانه رحم

مراقبت پس از عمل سرکلاژ
پس از انجام عمل سرکلاژ ممکن است تنها چند ساعت در بیمارستان بمانید و یا جهت بررسی انقباضات زودرس یک شب در بیمارستان بستری شوید. پس از عمل ممکن است خونریزی و دل درد خفیف داشته باشید که پس از چند روز متوقف می شود. این عمل ممکن است ترشحات مهبلی شما را افزایش دهد. پزشک برای جلوگیری از عفونت و زایمان زودرس داروهایی تجویز می کند. برای 2 تا 3 روز پس از عمل استراحت مطلق داشته باشید و از هر گونه فعالیت بدنی غیر ضروری بپرهیزید. از یک هفته قبل و حداقل یک هفته پس از عمل از مقاربت خودداری کنید. در صورت مشاهده علایم زیر فوراً به پزشک مراجعه نمایید:

انقباضات یا درد
درد در ناحیه تحتانی شکم یا کمر مانند درد زایمان
خونریزی واژینال
تب و لرز
تهوع و استفراغ
ترشح فراوان آب از مهبل

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی