تبلیغات

مسئولان عربستان باید محکوم و مجازات شوند

خدیجه میرمرتضوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فاجعه منا بر اساس گفته های شاهدان عینی و نجات یافتگان این فاجعه، عمدی بوده بطوریکه مسدود شدن مسیر حجاج توسط خودرو و هدایت آنان به خیابان 204 محرز است.
وی به نقل از یک زائر عراقی که از شاهدان عینی این فاجعه بوده است اظهار کرد: ماموران عربستان در روز حادثه اعضای کاروان های ایرانی را به خیابان 204 هدایت کردند در حالی که مسیر دیگری را به اعضای دیگر کاروانها نشان می دادند.
همسر شهید سید حسین میرمرتضوی ادامه داد: از نظر شاهدان هیچ شکی در عمدی بودن این ماجرا نیست زیرا آبخوری ها و پنکه های آب پاش مسیر واقع در خیابان 204 خاموش و دیوارها بطور کامل با فنس پوشیده شده بود.
وی گفت: ما به دنبال استخدام وکیل و جمع آوری فیلم و سند از فاجعه منا هستیم تا با طرح شکایت از عربستان سعودی در دادگاههای بین المللی موجبات محکومیت مسئولان این کشور را فراهم نموده و از پایمال شدن خون عزیزانمان جلوگیری کنیم.
وی افزود: پس از نامه نگاری های دو ماه گذشته، هفته قبل جلساتی با آقای حسن قشقاوی معاون کنسولی، پارلمانی و حقوق ایرانیان خارج از کشور وزارت امورخارجه و آقای قاضی عسکر و اوحدی داشتیم که نمایندگان خانواده های شهدای منا نظرات خود را با مسئولین در میان گذاشتند.
خدیجه میر مرتضوی اظهار کرد: خانواده شهدا در این جلسات همچنین خواستار توجه بیشتر مسئولین بیمه و بنیاد شهید شدند.
وی از پیگیری برای تشکیل یک سمن غیر سیاسی برای محکوم نمودن عربستان در واقعه منا و احقاق حقوق خانواده شهدا خبر داد و گفت: از مسئولین می خواهیم در تشکیل و ثبت این سمن ما را یاری کنند.
شهید سید حسین میر مرتضوی 65 سال داشت که به اتفاق همسرش به سفر معنوی حج مشرف شده بود و در پی بی تدبیری دولت عربستان در ازدحام خیابان 204 صحرای منا به شهادت رسید.
دوم مهر ماه پارسال همزمان با عید سعید قربان هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات در اثر بسته شدن مسیر، تجمع بیش از حد و بی تدبیری، سوء مدیریت و بی کفایتی مسئولان عربستان سعودی فاجعه ای دلخراش رخ داد که منجر به جان باختن حدود هفت هزار نفر از حجاج شد.
از این تعداد 464 تن زائر ایرانی بودند که 97 نفر آنان را زائرین خراسان رضوی تشکیل دادند.
3221 / 6053 /1596

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی