تبلیغات

50 میلیارد دلار یارانه سوخت می دهیم

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از مهر، بیژن نامدار زنگنه امروز در مراسم امضای قرارداد طرح جایگزینی تاکسی‌های فرسوده با تاکسی‌های پایه‌ گازسوز با پیمایش بالا، با بیان اینکه بر اساس بند «ق» قانون بودجه سال 93، امکان بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت با جایگزین کردن حامل‌های انرژی همچون گاز طبیعی با فرآورده‌های نفتی فراهم شده است، گفت: بر اساس مطالعاتی که انجام گرفته و با احتساب قیمت‌های فعلی نفت خام، به طور متوسط سالانه 45 تا 50 میلیارد دلار یارانه سوخت در کشور پرداخت می‌شود که این یارانه، تهدیدی برای اقتصاد ایران است.

وزیر نفت با اعلام اینکه بر اساس مصوبات شورای اقتصاد، تاکنون 15 میلیارد دلار قرارداد به منظور جایگزین کردن گاز طبیعی با فرآورده‌های نفتی در کشور امضا شده است، اظهار داشت: 7.5 میلیارد دلار از این قراردادها مربوط به راه‌آهن، 2.5 میلیارد دلار مربوط به جایگزین کردن کامیون‌های جدید با کامیون‌ها و خودروهای فرسوده و مابقی در حوزه گازرسانی به نیروگاه‌ها و روستاها است.

این عضو کابینه یازدهم با تأکید بر اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا، امضای قرارداد بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی با همکاری مترو است، یادآور شد: امضای قرارداد با مترو بسیار ضروری به نظر می‌رسد و بهترین روش صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی کشور است.

این مقام مسئول با بیان اینکه امیدوارم تا پایان فعالیت دولت یازدهم، قرارداد بهینه‌سازی مصرف سوخت با افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل مترو در کشور نهایی شود، تأکید کرد: امضای این قراردادها علاوه بر صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف سوخت و انرژی کشور، به بهبود فضای کسب و کار به ویژه در حوزه صنعتی کمک می‌کند.

وی با اعلام اینکه در کشور، پتانسیل اجرای 100 میلیارد دلار قرارداد بهینه‌سازی و جایگزین کردن گاز با فرآورده‌های نفتی وجود دارد، گفت: امروز قرارداد جایگزین کردن 10 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با تاکسی‌های جدید و گازسوز امضا می‌شود و بر این اساس پیش‌بینی ما بر این است که در آینده، این طرح با جایگزین کردن 140 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با تاکسی جدید گازسوز، ادامه یابد.

زنگنه با تأکید بر اینکه هم‌اکنون ایران بزرگترین ذخیره و شبکه گسترده گاز جهان را در اختیار دارد، گفت: وجود این ذخایر عظیم گاز، یک مزیت برای اقتصاد ایران بوده و با توسعه شبکه‌های گازرسانی و جایگزین کردن گاز با فرآورده‌های نفتی می‌توان، در مصرف سوخت و انرژی صرفه‌جویی کرد.

وزیر نفت با اشاره به عرضه روزانه 20میلیون مترمکعب CNG که معادل مصرف 20 میلیون لیتر در کشور است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های بهینه‌سازی در مصرف سوخت و انرژی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور اجرا می‌شود.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی