تبلیغات

دیپلمات باسابقه ترکیه، مذاکره ترامپ با عربستان در خصوص منطقه امن را قابل تامل دانست

به گزارش ایرنا، وی اولویت دادن ترامپ به گفت و گوی این موضوع با عربستان را به عنوان اقدامی که می تواند روند مذاکرات ژنو را به تعلیق بیاندازد، ارزیابی کرد و گفت: هنوز روشن نیست که این موضوع صرفا مرتبط با سوریه و یا یمن است که اگر در مورد یمن باشد که این موضوعی بسیار جدید خواهد بود و چنین چیزی تا کنون مطرح نشده است.
وی بیان کرد: اگر این مساله در ارتباط با گفته های پیشین او در دوران مبارزات تبلیغاتی رئیس جمهوری باشد که گفته است هزینه های ایجاد مناطق امن در یمن و سوریه را کشورهای حوزه خلیج فارس تقبل خواهند کرد، موضوع دیگری است.
لوغ اوغلو در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه افزود: عربستان، همسایه سوریه نیست و اقدام ترامپ در این راستا می تواند موجبات بروز ناراحتی های تازه ای برای ترکیه باشد.
وی گفـت: این ترکیه است که پذیرای میلیون ها آواره سوری است و البته در اردن و عراق هم دهها هزار آواره سوری به سر می برند و نظر این کشورها هم حل این است ولی این موضوع ابتدا باید با ترکیه گفت و گو شود.
هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در خصوص اظهارات ترامپ برای تشکیل منطقه امن در سوریه، برخورد محتاطانه داشت و گفت: ابتدا باید طرح را ببینند و بعد، اظهار نظر کنند.
موضوع ایجاد منطقه امن در شمال سوریه یکی از مهمترین اهداف ترکیه است و مقامات ترکیه یکی از هدف های اصلی عملیات سپر فرات در منطقه ای به وسعت 100 کیلومتر در عمق 50 کیلومتری خاک سوریه را تشکیل منطقه امن برای آوارگان سوری و جلوگیری از ورود پناهجویان جدید به این کشور و همچنین پاکسازی منطقه از عناصر تروریستی اعلام کرده اند.
لوغ اوغلو با اشاره به اینکه هدف اولویت دار ترامپ در سوریه، مبارزه با گروههای تندروی اسلامی و داعش می باشد، اضافه کرد: این به مفهوم ادامه کمک های تسلیحاتی و حمایت های آمریکا از پ.ی.د و ی.پ.گ است و از همین منظر ایجاد منطقه امن به کلی با انتظارات و اهداف ترکیه در تناقض است، چون ترکیه نمی خواهد این گروهها در طول مرزهای ترکیه حضور داشته باشند.
او با خاطر نشان کردن اقدامات پیشین آمریکا در عراق گفت: اشغال خاک عراق عملا موجب شد که با تغییراتی در قانون اساسی عراق، ترکیه با یک دولت کرد در طول مرزهای خود رو به رو شود و اگر ساختار مشابهی در شمال سوریه و طول مرزهای ترکیه توسط پ.ی.د و ی.پ.گ ساخته شود، این تحول ترکیه را به شدت در تنگنا قرار خواهد داد.
لوغ اوغلو پیشنهاد کرده است که ترکیه باید هر چه زودتر و پیش از این که تصمیماتی اتخاذ شده و در مقابل عمل انجام شده قرار گیرد، این موضوع را با واشینگتن در میان بگذارد.
دیپلمات کهنه کار ترکیه، ایجاد منطقه امن را موضوع بسیار پیچیده خواند و گفت: دو تجربه عراق و بوسنی در این مقوله قابل تامل است و روشن نیست که آیا دولت آمریکا به دنبال مصوبه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود و آیا منطقه پرواز ممنوع نیز مطرح می شود و یا نه؟
وی اضافه کرد: بر اساس دکترین آمریکا، منطقه پرواز ممنوع، نوعی اعلام جنگ است و این به منزله ورود کامل نظامی آمریکا به بحران سوریه خواهد بود.
لوغ اوغلو با اشاره به نشست آستانه و به تعویق افتادن روند مذاکرات ژنو به آخر ماه فوریه گفت: نگرانی دیگر وی این است که اظهار نظرهای ترامپ در خصوص منطقه امن، معارضان سوری را دوباره به هیجان آورده و به آنها امید دهد و شاید آنها منتظر اقدام ترامپ باشند تا در زمانی دیگر مذاکرات را دنبال کنند و در چنین وضعیتی، موفقیت های نشست آستانه به خطر می افتد.
حسین ودینالی نویسنده و تحلیلگر ترکیه ای نیز در مطلبی در تارنمای خبری تحلیلی 'اودا.تی.وی' با اشاره به گفت و گوی تلفنی دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین نوشت: ترکیه اگر نمی خواهد با پیمان شکنی این دو رو به رو شود، هرچه زودتر راه تعامل جدی با کشورهای ایران، عراق، سوریه و مصر را دنبال کرده و رابطه خود را با دولت سوریه بهبود بخشد.
او گامهای اخیر ترکیه در تعامل با ایران و روسیه برای گذار به راه حل سیاسی در بحران سوریه را امیدوار کننده ارزیابی کرده و نوشته است: در 'آستانه' گام مهمی برداشته شد و ترکیه برای سوریه یکپارچه و دموکراتیک و لائیک ضامن شد و هر سه کشور، مشروعیت دولت سوریه را پذیرفتند.
نویسنده با اشاره به زمزمه های خودمختاری برای کردهای سوریه در پیش نویس قانون اساسی آتی سوریه نوشته است: آمریکا در آستانه نشست ژنو، کار خود را کرد و روسیه را برای تشکیل منطقه حائل کُرد در سوریه قانع کرد.
ویدانلی نوشته است: گرچه روسیه تلویحا این موضوع را رد کرد ولی ماهیت خود را در پیش نویس قانون اساسی 27 ماده ای را که آماده کرده، در میان گذاشته است.
خاورم/2011/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی