تبلیغات

همه چیز درباره پیوند کبد (بخش دوم) - آکا

1395/06/26

سایت سلامتمقالات پزشکی و بهداشتی ,پیوند عضو,اهدا عضو,اهدا عضو در ایران,[categoriy] همه چیز درباره پیوند کبد

همه چیز درباره پیوند کبد (بخش دوم) - آکاپیوند عضو,اهدا عضو,اهدا عضو در ایران,پیوند,پیوند کبد,کبد

آکاایران: همه چیز درباره پیوند کبد (بخش دوم)

آکاایران: پیوند عضو را می توان از بزرگ ترین هدایایی دانست که پزشکی نوین برای بشر امروز به ارمغان آورد. امروزه می توان گفت که حدود 80% اعضای بدن یک فرد را میتوان به فرد دیگری که از نظر آنتی ژنی مشابه اوست پیوند زد. البته اقدامات دیگری نیز باید انجام شود تا پیوند عضو پس زده نشود. 

پیوند از یک اهدا کننده زنده (Living donor liver transplantation)  LDLT در دهه های اخیر به عنوان یک گزینه جراحی مناسب برای بیماران مبتلا به بیماری کبدی مرحله نهایی ناشی از سیروز یا کارسینوم سلول کبدی که اغلب مربوط به یکی از موارد زیر است محسوب می گردد، که شامل: مصرف دراز مدت الکل، عفونت طولانی مدت بدون درمان ناشی  ازهپاتیت  B بدون درمان طولا نی مدت می با شد.

به گزارش آکاایران: دلایل ارجحیتLDLT   یا پیوند از اهدا کننده زنده به شرح ذیل می باشد:

ظرفیت های قابل توجه احیا کنندگی (ترمیم مجدد) کبد انسان کمبود گسترده کبد جسد برای بیماران در انتظار پیوند

در LDLT، یک قسمت از کبد سالم از یک فرد زنده طی عمل جراحی حذف و بلافاصله به دریافت کننده پیوند زده می شود و کبد بیمار به طور کامل حذف می شود. از لحاظ تاریخچه عمل پیوند از اهدا کننده زنده،  به عنوان راه حل برای والدین کودکان مبتلا به بیماری های کبدی شدید جهت اهدای بخشی از کبد سالم خود به جای کل کبد آسیب دیده فرزند خود را ابداءشد.
این تکنیک از خطر بیشتری نسبت به یک پیوند استاندارد و پیوند از یک جسد برخوردار می باشد. در عمل های گوناگون عوارض در فرد دهنده در حدود ۱۰٪ می باشد و در بسیاری موارد یک عمل دوم مورد نیاز است.

درپیوند از یک اهدا کننده زنده، دریافت کننده بالغ، معمولا ۵۵ تا ۷۰ درصد از کبد (لوب راست) از دهنده زنده و سالم برداشته می شود. کبد اهدا کننده رشد خواهد یافت و تکمیل می شود و عملکرد آن طی ۴-۶ هفته به ۱۰۰٪ خواهد رسید و تقریبا در اندازه و حجمی با اندازه قبلی. گاهی اوقات ممکن است ۷۰٪ از کبد فرد دهنده برداشته شود بدون اینکه به اهدا کننده آسیبی وارد شود. بخش پیوند زده عملکرد کامل در فردگیرنده خواهد داشت.اهدا کنندگان زنده  با خطرات یا عوارض پس از عمل جراحی مواجه خواهند بود از جمله لخته شدن خونو مشکلات صفراوی، اما این  عوارض پس از جراحی نسبتا به راحتی رفع می شوند.

ویژگی های اهدا کننده زنده:

فرد اهدا کننده باید ویژگی های مشخصی را داشته باشد. در فرایند ارزیابی باید این اطمینان حاصل شود که اهدا کبد تنها راه است و باید از بسیاری لحاظ  مانند گروه خونی مورد ارزیابی قرار گیرد. اهدا کنندگان زنده نمی تواند باردار باشند و یا اضافه وزن داشته باشند. ولی افراد دارای اضافه وزن که نامزد کم کردن وزن هستند می توانند در این گروه قرار گیرند.
هر عضو از خانواده، پدر، مادر، خواهر و برادر، فرزند، همسر و یا یک داوطلب می تواند کبد خود را اهدا کنند. معیار برای اهدای کبد عبارتند از:

سن بین ۱۸ تا ۶۰ سال سلامت جسمی خوب بدون بیماری های فیزیولژیک و دارویی حاد سیگار نکشیدن حداقل ۶هفته  قبل از عمل جراحی توانایی درک و پیروی از دستورالعمل ها برای آماده سازی قبل از عمل جراحی و ریکاوری بعد از آن داشتن میل خیرخواهانه اهداء بدون انگیزه های مالی داشتن کبد هم اندازه یا بزرگتر از فرد پیوند گیرنده گاهی اوقات سی تی اسکن و ام آر آی کبد نیز انجام می شود. همه چیز درباره پیوند کبد

مقالات پزشکی و بهداشتی -

همه چیز درباره پیوند کبد

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی