تبلیغات

ایران وعمان تفاهم نامه همکاری سینمایی امضا کردند

به گزارش روزجمعه ایرنا از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، با توجه به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عمان و با هدف ارتقای سطح همکاری های فرهنگی بین دو کشور، به ویژه در زمینه های سینمایی، تفاهمنامه همکاری بین «بنیاد سینمایی فارابی» و «انجمن سینمایی عمان» به امضا رسید.
این تفاهم نامه که با حضور حجت الله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی جمهوری اسلامی ایران؛ و خالد عبدالرحیم الزدجالی، مشاور وزیر رسانه ی عمان، منعقد شد، مقرر شد زمینه ی اکران و بازاریابی فیلم های ایرانی در سینماهای عمان که با انتخاب و تأیید دو طرف باشد، فراهم شود.
همچنین همکاری درتولید مشترک فیلم سینمایی پس از تبادل و تصویب فیلم نامه با نظر طرفین، تسهیل حضور هنرمندان دو کشور در جشنواره ها و رویدادهای سینمایی دو کشور و آموزش جوانان مستعد عمان در حوزه ی فیلم کوتاه به همت انجمن سینمای جوانان ایران، از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
این تفاهم نامه درحاشیه ی سومین جشنواره ی فیلم عربی که از 25 تا 30 مرداد 95 در شهر صلاله برگزار می شود، به امضا رسیده است.

** کارگردانان صاحب نام ایرانی طرحی تازه در سینمای جهان در انداخته اند
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، درسومین جشنواره ی فیلم عربی شهر صلاله ی عمان با بیان اینکه در روزگاری که به واسطه اقدام های مهلک برخی تاریک اندیشان، دنیای اسلام درمعرض هجمه قرار گرفته است گفت: بهره گیری از ظرفیت های سینما برای نمایش ظرافت های اخلاقی و انسانی این دین مبین می تواند به آشنایی جهانیان با آموزه های راستین پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) کمکی ارزنده کند.
علیرضا تابش افزود: سینما، درطول تاریخ، قدرت خود را آن چنان آشکار نموده که فراتر از یک رسانه، بتواند جلوه هایی از جمال و جلال را بر پرده یی نقره یی منعکس کند و مخاطبان را با زبان جهانی تصویر، مسحور زیبایی و مجذوب والایی سازد.
وی ادامه داد: سینمای نوین ایران نیز با اتکا به نمایش چهره یی انسانی از جامعه یی اخلاق مدار و مسلمان، این مجال را پیدا کرده که حتی در زمان مواجهه با تجارب تلخ زندگی، امید و عاطفه را در چشم جوامع غربی عیان کند.
مدیرعامل بنیاد فارابی ضمن بیان دستاوردهای سینمای ایران گفت: شاید برای آنکه دستاوردهای سینمای نوین ایران را ارج نهیم، دادن آمارهایی مانند تولید سالانه بیش از صد فیلم بلند داستانی و یا به دست آوردن جوایز متعدد بین المللی که در سال های اخیر، به لحاظ کمی، همواره بیش از دویست جایزه در سال بوده است، نتواند تأثیرگذاری سینمای ایران را آن چنان که باید و شاید، نمایان کند.
وی ادامه داد: حتی کیفیت جوایزی که سینمای نوین ایران به ارمغان آورده و جوایزی مثل اسکار، گلدن گلوب، نخل طلای کن، خرس طلای برلین و شیر طلای ونیز را نیز شامل شده است، نمی تواند بر بقای تأثیر این سینمای ملّی صحه بگذارد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی یادآورشد: آنچه می ماند حکایات و تصاویری برآمده از باورهایی جهان شمول است که بر صفحه ی ذهن مخاطبان جهانی نقش بسته است، تصاویر فراموش نشدنی که در اذهان حک شده و چه بسیارند تصاویر بیاد ماندنی در فیلم های کارگردانان صاحب نام ایرانی که طرحی تازه درسینمای جهان درانداخته است.
طرحی که امروز با اقتباس داستان هایی از فیلم های ایرانی در کتاب های درسی در نقاط مختلف جهان، نسل های بعدی را از کودکی با تجلی زیبایی و والایی در گستره ی پهناور فرهنگ کشوری اسلامی آشنا می کند.
تابش افزود: تاریخ یکصدساله ی این منطقه و مستندات موجود، مبین آن است که همواره بیگانگان به منابع و ذخایر گرانقدر آن از منظری متفاوت می نگریسته اند که در جای خود، همسایگان فارس و عرب، هزینه های گزافی را برای برون رفت از بحران متحمل شده اند.
وی اشاره کرد: در دوران معاصر و در پرتو هم زیستی مسالمت آمیز مردمان نیک سرشت منطقه، جام ها و پیاله ها دور دگر زده اند و دیگر نفت و فرش و خاویار و خرما و پسته تنها تحفه ی عرضه شدنی این سرزمین ها قلمداد نمی شود. خلاقان، هنرآفرینان و هنرمندان ایران زمین با تکیه بر لطافت های انسانی، مرکز آفرینش آثاری شده اند که دیگر باکی نیست آن را محصور در مرزهای قراردادی و ژئوپولتیک رایج سیاسی بدانیم.
وی اظهارداشت: سینماگران ایرانی با تأسی به اسلاف خویش همچون فردوسی، نظامی، سعدی، مولوی و حافظ و با اتکا بر شرافت و نجابت فرهنگی خویش سال ها است که مرزهای رایج را در نوردیده اند و آثارشان جایگاه خاصی در اعماق قلب های انسان ها، فارغ از هرگونه رنگ و نژادی یافته است.
تابش گفت: کارشناسان حرفه یی سینمای جهان نمی توانند لب به تحسین سینمایی که پیام آور صلح و مدارا با جهانیان و اخلاق مدار است، نگشایند؛ چراکه علاوه بر دیگر توانایی های حرفه ییِ خود، تمامی قله های معتبرترین جشنواره های بین المللی را نیز فتح کرده است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: هنر سینماگران ایرانی را ارج می نهیم و برای شما که در این نشست باب سخن و گفت وگو را درباره ی سینمای ایران گشوده اید، آرزوی سربلندی و توفیق روز افزون از درگاه خداوند متعال خواهانم.
فراهنگ**3067**1724

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی