تبلیغات

غفلت از تهدیدهای زیستی آسیب های جدی به کشور وارد می کند

به گزارش ایرنا، سردار غلامرضا جلالی روز دوشنبه در جلسه قرارگاه زیستی استان قم در تالار معصومیه فرمانداری قم اظهار داشت: رعایت نکردن اصول بهداشتی عمده ترین علل بروز این تهدیدهاست.
وی با اشاره به شکل گیری پدافند زیستی در استان های مبتلابه معضل های زیستی از جمله قم، افزود: در این راستا رزمایشی برای تمرین راهکارهای مقابله با این تهدیدها در دستور کار پدافند غیرعامل کشور قرار گرفته است و در قم حدود 22 دستگاه اجرایی اعم از نظامی، اطلاعاتی، بهداشتی و خدماتی در این موضوع فعالیت خواهند کرد.
وی افزود: این رزمایش طبق یک الگوی مشخص در حقیقت تلاش مشترکی است که همه دستگاه های اجرایی حول محور استانداری اقدام های لازم برای مقابله با تهدیدهای زیستی را تمرین کنند.
جلالی با بیان این که مطابق آیین نامه، استاندار هر استان از سوی رئیس ستاد کل مشترک نیروهای مسلح به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند زیستی منصوب می شود، افزود: جانشینی آن نیز برعهده فرمانده سپاه استان است و این مقام نظامی به عنوان موتور محرک با استفاده از ظرفیت های عملیاتی استان و آموزش های ارایه شده امر مقابله با تهدیدها را در صحنه انجام می دهد.
وی گفت: این تقسیم بندی در هر استان با توجه به تهدیدهای مرتبط از جمله بیولوژیک، هسته ای و شیمیایی صورت می گیرد.
مدیرکل پدافند غیرعامل قم نیز در این جلسه با اشاره به منطقه دام شهر قم، آن را یکی از مهمترین تهدیدهای زیستی قم ذکر کرد و گفت: از حدود 25 استان دام به این منطقه وارد و سپس در بین 19 یا 20 استان توزیع می شود.
علیرضا متقیان با اذعان به این که 80 درصد این دام ها شناسایی نشده و فاقد پروانه هستند، افزود: با توجه به تهدیدهای نوین اگر برنامه ریزی لازم صورت نگیرد، خسارت های قابل توجهی متوجه استان می شود.
منطقه دامشهر در جاده قم - جعفریه واقع شده است که نگهداری و خرید و فروش دام های سبک و سنگین در دامداری های آن انجام می شود.
وی با بیان این که فرایند برنامه ریزی برای پیشگیری از این تهدیدها از حدود 2 سال قبل با توجه به بیماری های مشترک بین انسان و دام آغاز شد، افزود: تهدیدها در استان قم حوزه آب و محیط زیست را نیز در برمی گیرد، که با توجه به بالا بودن تنش آبی در قم برگزاری رزمایش هایی برای مدیریت کردن این معضل ها در دست اقدام است.
رزمایش قرارگاه پدافند زیستی استان قم با هدف مقابله با تهدیدهای زیستی در حوزه دام در روزهای 17 و 18 اسفند ماه امسال در قم برگزار می شود.
7403/ 1175 خبرنگار: محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدی

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی