تبلیغات

اتحادیه‌های صنفی و صنعتی وارث عقب‌ماندگی چند ده ساله پوشاک‌اند

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: اتحادیه‌های صنفی و صنعتی وارث عقب‌ماندگی چند ده ساله هستند و کار سختی در این زمینه پیش رو داریم و اکنون شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌ایم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی کارگروه مد و لباس، حمید قبادی - دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در برنامه »روی خط خبر» شبکه خبر که روز گذشته پخش شد، درباره نحوه نظارت بر فعالیت مزون‌ها در کشور، گفت: در بخش پوشاک قاچاق پرهیز مردم در استفاده از پوشاک قاچاق در دستور کار است.

او ادامه داد: برخورد قانونی بعد از مهلت ۱۵ روزه انجام خواهد شد. این، یکی از بندهای ساماندهی مد و لباس است. گام بعدی این است که باید نشان «شیما» دریافت کنند. موسساتی که از ما مجوز می‌گیرند و برای هر لباس مجوز «شیما» می‌گیرند، مورد تأیید هستند.

قبادی بیان کرد: از شکاف موجود، تعدادی سودجو بهره‌برداری می‌کنند. با وجود این‌که برخی هنرمندان طرح‌های خوبی ارائه می‌دهند، برخی مخل انضباط عمومی هستند و تعدادی تولیدکننده داخلی نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند.

او اظهار کرد: پلیس در این زمینه اعلام آمادگی کرده است و شاهد همکاری بیشتر نیروی انتظامی خواهیم بود. با وجود همه مشکلات در این دوره، روند تولید پوشاک نامتعارف به‌صورت کاهشی مشاهده شده است. بسیاری از مردم حتی از واژه‌های استفاده‌شده روی لباس آگاهی نداشتند که اطلاع‌رسانی شد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از رسانه ملی در زمینه اطلاع‌رسانی، افزود: با کلیپ‌ها و برنامه‌های ساخته‌شده برای شناخت بیشتر مردم از پوشاک نامتعارف، مردم اطلاعات بیشتری به‌دست آوردند.

قبادی درباره میزان تولید پوشاک متعارف و نامتعارف، اظهار کرد: نمی‌توان درصدی در این زمینه اعلام کرد که چه درصدی متعارف و چه درصدی نامتعارف هستند؛ اما در جامعه بیش از ۴۰ میلیون دست لباس و مانتو برای بانوان نیاز داریم، حال باید ببینیم که چگونه این لباس‌ها تولید می‌شوند.

او بیان کرد: با تاکید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درپی این هستیم که لباس‌های فاخر و درخور اجتماع تهیه و تولید شود. غیر از واردات پوشاک نامتعارف، بخشی هم در واحدهای تولیدی داخل کشورتولید می‌شود که باید تمهیداتی صورت گیرد تا مراکز تولید پوشاک نامتعارف و غیرمتعارف که مجوز رسمی ندارند، شناسایی شوند.

 دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس افزود: در لباس مشاغل روبه جلو هستیم و به طرح‌های متنوع‌تر می‌رسیم. اقبال به سمت لباس مشاغلِ طرح جدید نیز بیشتر شده است، اما به سمتی باید برویم که در این ۴۰ میلیون دست لباس قدرت انتخاب، بیشتر شود.

قبادی بیان کرد: در این زمینه مشکل طراحی داریم، چون طراحی‌ها کافی نیست و انطباق براساس بازار باید صورت گیرد. سه تا چهار سال پیش، تولید انبوه داشتیم، اما حال می‌توان گفت که در تیراژ تولیدشده چه تعدادی به تولید انبوه رسیده و کدام کاربردی‌تر است.

او گفت: شکاف و فاصله اساسی، ناکافی بودن طراحی و نیاز مردم است. امسال برآورد این است که طرح‌ها از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد برسد، اما در بهترین شرایط هم بیش از ۵۰ درصد کسر داریم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس اظهار کرد: به‌تازگی وظایف تبلیغات در این زمینه برعهده ما بوده است. در زمینه الفاظ خارجی روی لباس، ۴۰۰ برند بدون مجوز در کشور شناسایی شدند. مراکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس قرارداد بسته‌شده به‌زودی اسامی این برندها را اعلام می‌کنند تا مردم اطلاع داشته باشند. همه برندهای حاشیه دریای خزر به‌جز چند مورد غیرقانونی است.

او گفت: گام بعدی، اخطار ۱۵ روزه است که به مراکز غیرقانونی و بدون مجوز داده شده است و بعد از این ۱۵ روز اگر توانستند مستنداتی برای قانونی بودن تولیدات خود اعلام کنند، بررسی می‌شوند. در غیر این صورت اسامی آن‌ها اعلام می‌شود و نیروی انتظامی نیز وارد عمل خواهد شد.

قبادی افزود:  سه تا چهار ماه است که اطلاعیه‌هایی داده شده و تولیدکننده داخلی نیز حق استفاده از نوشته‌های خارجی روی لباس را ندارد و گروه‌های مولد شناسایی شده است. بعد از آخرین جلسه‌ای که داشتیم، مزون‌ها و عرضه‌کنندگان کالاهای غیرقانونی خارجی شناسایی شده‌اند و نیروی انتظامی نیز بعد از این وارد عمل خواهد شد.

انتهای پیام

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی