تبلیغات

آیین بزرگداشت حافظ با حضور معاون رئیس جمهوری در شیراز آغاز شد

به گزارش ایرنا، در این آیین همچنین سیدمحمدعلی افشانی استاندار فارس و آیت الله اسدالله ایمانی نماینده ولی فقیه در فارس حضور دارند.
در این آیین که با عنوان 'روضه خلد برین' در آرامگاه حافظ برگزار می شود، همچنین یاد مولانا دیگر شاعر بلندآوازه ایران گرامی داشته می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در حاشیه این آیین افتتاح به خبرنگار ایرنا گفت: امسال به دلیل تقارن یادروز حافظ با دهه اول ماه محرم،ویژه برنامه بزرگداشت این شاعر نامی کشورمان زودتر از 20 مهرماه که به عنوان سالروز بزرگداشت حافظ در تقویم ملی کشورمان آمده، برگزار شده است.
بهزاد مریدی افزود: برنامه های ویژه ای از جمله نمایشگاه هنرمندان معاصر در نگارخانه وصال شیراز، همایش روضه خلدبرین، بازدید رایگان در روز نهم مهرماه جاری از آرامگاه حافظ، مشق شعر نویسی حافظ با حضور هنرمندان خوشنویس فارس، رونمایی از دفتر حافظ پژوهی، همایش حافظ و معنویت در آرامگاه حافظ و همایش حافظ پژوهان با حضور علاقه مندان به ادب و فرهنگ برای ایام بزرگداشت یادروز حافظ در شیراز اجرا می شود.
خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ – ۷۹۲ هجری قمری برابر با ۷۰۶ - ۷۶۹ هجری شمسی)، شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است.
بیش تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند. گرایش حافظ به شیوهٔ سخن پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. او از مهم ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می شود.
در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان های اروپایی ترجمه شد و نام او به گونه ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت.
هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می شود.
آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در منطقه حافظیه در فضایی آکنده از عطر و زیبایی گل های جان پرور، درآمیخته با شور اشعار خواجه، واقع شده است. امروزه این مکان یکی از جاذبه های مهم گردشگری ایران و فارس به شمار می رود و بسیاری از مشتاقان شعر و اندیشه حافظ را از اطراف جهان به این مکان می کشاند.
برخی از دوستداران حافظ، رفتن به آرامگاه او را با آداب و رسوم مذهبی همراه می کنند. از جمله با وضو به آنجا می روند و در کنار آرامگاه حافظ به نشان احترام، کفش خود را از پای بیرون می آورند. سایر دل باختگان حافظ نیز به این مکان به عنوان سمبلی از عشق راستین و نمادی از رندی عارفانه با دیدهٔ احترام می نگرند.
بزرگداشت یادروز حافظ هر سال با حضور عموم مردم و علاقه مندان داخلی و خارجی به شعر و ادبیات فارسی در آرامگاه حافظ شیراز برگزار می شود.
هشتم و بیستم مهرماه در تقویم ملی کشورمان به ترتیب به نام روزهای بزرگداشت مولوی و حافظ نامگذاری شده است.
خبرنگار: فاطمه هاشمی نیک ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی
3002 / 2027

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب پرس 98 پلی